ssaki polskie

Kotowate

 Jeśli chodzi o przedstawicieli kotowatych w Polsce to w naturalnym środowisku występują zasadniczo dwa gatunki. Są to oczywiście ryś rudy, oraz żbik. W przypadku obu tych gatunków są prowadzone akcje mające na celu szersze odnowienie ich na terenie kraju. Przez lata..

Niedźwiedź brunatny

 Ogólnie rzecz biorąc niedźwiedź brunatny to największy i najpotężniejszy drapieżnik lądowy nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Jego liczebność systematycznie spadała przede wszystkim w wyniku polowań, jakie na niedźwiedzia urządzało rycerstwo, a później szlachta przez niemalże tysiąc lat. Samiec niedźwiedzia brunatnego jest większy od samicy i potrafi ważyć kilkaset kilogramów. Rozmiary, oraz słuszna waga sprawiają, że niedźwiedzie..

Żubr

O żubrze mówi się, że jest to król puszczy. Największy ssak lądowy występujący w stanie dzikim nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie. Wyglądem bardzo przypomina zwykłą, hodowlaną krowę, przy czym jego umaszczenie jest przeważnie ciemno brązowe, poza tym samce żubra potrafią dochodzić do naprawdę monstrualnych rozmiarów. W czasie wojen światowych pogłowie żubra zostało wytrzebione do zera, a praktycznie cała populacja dzisiejszego króla puszczy w Polsce pochodzi ze sztucznych hodowl..

Dzik

Dzik jest dziki, dzik jest zły – to słowa bardzo popularnego wiersza. Jednakże tak naprawdę dzik, jeśli nie czuje się zagrożony, jest zwierzęciem bardzo płochliwym i stara się ograniczyć swój kontakt z człowiekiem. Obecnie objęty jest pewnego rodzaju ochroną gatunkową, jednakże prowadzi się regularne odstrzały dzików, zarówno w formie normalnej, jak i dewizowej. Dzik jest jednym z najpopularniejszych, dziko żyjących ssaków w Polsce i występuje na niemalże całym jej t..

Sarna

Jest to chyba jeden z najbardziej popularnym ssaków, dziko żyjących na terenie całej Polski. Obecnie sarny znajdują się pod ochroną gatunkową i jest zakaz polowań na tego typu zwierzęta, przy czym koła myśliwskie dbające o byt, szczególnie zimowy owych stworzeń rokrocznie prowadzą regularny odstrzał, który ma na celu regulacje gatunkową. Sarny bowiem mimo wielu przeciwności losu rozmnażają się na potęgę i co za tym idzie bez odpowiedniej kontroli i odstrzałów mogłyby występow..

Jeleń

Jelenie to ssaki zamieszkujące niemalże wszystkie większe parki narodowe i rezerwaty w Polsce. Są krewniakami saren, jednakże swoimi gabarytami znaczące je przewyższają. Dorodne byki jelenia potrafią dochodzić do pół tony wagi, a ich najważniejszym atrybutem jest gęste i pokaźne poroże, przez które to w pewnym okresie w historii popadły w spore tarapaty. Jelenie bowiem poza celami konsumpcyjn..

Łoś

Łoś to jeden z największych przedstawicieli dziko żyjących ssaków występujących na terenie Polski. Występuje przede wszystkim w parkach narodowych, aczkolwiek jego obecność na terenie całego kraju z roku na rok systematycznie wzrasta. Preferuje gęste i duże lasy, w których to może skutecznie unikać wszelkich niebezpieczeństw, w tym przede wszystkim kontaktów z człowiekiem. Łoś to, bowiem z natury zwierzę bardzo płochliwe i co za tym idzie zaobserwowanie go w naturaln..

Zając szarak

Jest to jeden z najpopularniejszy ssaków na terenie kraju. Jego liczebność stale rośni i dziś jest bardzo pospolitym widokiem zasadniczo na terenie całego kraju. Mimo wszystko jest objęty ochroną, jednakże w ramach kół myśliwskich prowadzi się jego intensywny odstrzał, bowiem populacja zajęcza ze względu na dużą rozrodczość może bardzo szybko wzrastać, ale dla przeciwwagi równie dobrze może szybko spaść. Zając jest bowiem zwierzęciem dość mocno podatnym na wszelkiego typu cho..

Lis rudy

Lis rudy jest jednym z nielicznych przedstawicieli dzikich psowatych występujących na terenie naszego kraju. Objęty jest ochroną, jednakże ostatnimi czasy jego populacja tak intensywnie wzrosła, że stał się swoistą plagą. Jest bardzo częstym trofeum myśliwskim, mimo iż jego mięso nie nadaje się do jedzenia. Polowano jednak na niego przede wszystkim dla pozyskani ślicznego futra, a proceder ten uprawiany przez stulecia doprowadził w pewnym momencie niemalże do gatunkowej zagła..

Wilk

Po niedźwiedziu jest to drugi, co do wielkości drapieżnik występujący w stanie dzikim na terenie Polski. Żyje stadnie, a jego hierarcha jest bardzo mocno uporządkowana. Jest największym przedstawicielem wolnych psowatych zamieszkujących nasz kraj. Nie występuje jednak na całej powierzchni kraju, lecz tylko w rzadkich, niedostępnych dla człowieka miejsca, które przede wszystkim stanowią rezerwaty przyrody i tego typu miejsca. Poluje również stadnie i dzięki temu właśnie jego o..

Bóbr

Jest to największy przedstawiciel gryzoni występujący na terenie Polski. Jest zwierzęciem bardzo charakterystycznym, które występuje przede wszystkim w pobliżu zlewisk rzecznych, różnych, niewielkich potoków, stawów, bagien i sadzawek. Jest to zwierze tylko stricte lądowe, bowiem większość swojego życia spędza w wodzie, w której też buduje swoje legowiska zwane żerdziami. W ostatnich latach zaobserwowano ogromny wzrost populacji bobrów w Polsce, co niesie ze sobą dość spory sprzeciw ..

Świstak

Jest to gryzoń, dość pokaźnych rozmiarów występujący przede wszystkim w górach wysokich, czyli Tatrach i z nimi się kojarzący. Jego polska nazwa pochodzi oczywiście od tego, że zwierze komunikując się z innymi osobnikami wydaj specyficzne odgłosy, które przypominają świsty. Jest to zwierzę niezwykłe płochliwe, a przy tym na tyle liczne, że w Tatrach wielu turystów spotyka je na swej drodze. Najczęściej jednak jest to tylko mignięcie jak flasz w aparacie i o wspólnym zdjęciu raczej można zapom..

Wydra

Jest to zwierze wodne przeważnie występujące w jeziorach i prowadzące wędrowczy, samotny tryb życia, podczas którego skupia się głównie na poszukiwaniu pożywienia. Jest to zwierzę chronione prawnie, a jego populacja w ostatnich latach wzrasta na tyle szybko, że staje się to swoistego rodzaju problemem dla wielu ludzi. Chodzi bowiem o to, że wydra jest zwierzęciem niezwykle żarłocznym, dlatego, że przyb..

Jeż

Jeż to jeden z najpopularniejszych i najpowszechniej występujących ssaków na terenie całego kraju. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że na jego grzbiecie i ogólnie na większości ciała znajdują się kolce, które są zrogowaciałymi włosami. Dzięki temu jeż czuje się bezpiecznie i nie zagraża mu większość drapieżników, z jakimi się styka podczas swojego życia. Oczywiście największym obecnie zag..

Kret

Ogólnie rzecz biorąc krety należą do najpopularniejszych i najbardziej rozprzestrzenionych na terenie naszego kraju ssaków. Są to zwierzęta specyficzne, większość swojego życia spędzające w ciemnych, podziemnych korytarzach, których długość w przypadku jednego osobnika może wynosić od kilkudziesięciu metrów do nawet kilku kilometrów. Poprzez specyfikę swojego miejsca zamieszkania krety ewoluowały i dziś są stworzeniami o mocno rozwiniętych kończynach przednich, służących do k..